was successfully added to your cart.
Akademia Snu

Barwy mają moc – o wyborze kolorów do pokoju dziecka

Autor: 9 listopada 2017 Brak komentarzy

Barwy w pokoju dzieckaPokój dziecka to pomieszczenie szczególne. Urządzając je, bierzemy pod uwagę wiele aspektów. Szukamy inspiracji na stronach internetowych, w magazynach poświęconych wnętrzom, często posiłkujemy się doświadczeniem architekta czy dekoratora wnętrz. Pamiętajmy, że zanim zabierzemy się do malowania, meblowania i kupowania dodatków, warto na chwilę przystanąć, zastanowić się nad konkretną propozycją i dopiero wtedy podjąć ostateczne decyzje. Na rynku jest wiele pięknych rzeczy i łatwo wpaść w pułapkę spontanicznych zakupów do pokoju, ale czy malowanie ścian pierwszą farbą, która nam się spodoba, zaowocuje spójną całością? Jakie kryteria powinniśmy zatem wziąć pod uwagę i co wybrać?

Przede wszystkim przy urządzaniu pokoju dziecięcego musimy zastanowić się nad potrzebami malucha, nieco inne będzie miał niemowlak, a inne przedszkolak. Nie bez znaczenia jest również wielkość pokoju, jego kształt, rozkład i ilość okien. Warto z góry założyć w jakiej kolorystyce chcemy utrzymać wnętrze i potem z tym „kolorystycznym paszportem” dekorować pokój naszego dziecka.

Jakie kolory ścian wybrać?

Ściana jest tłem dla całej aranżacji i mimo tego, że mogą nam podobać się żywe i jaskrawe kolory, które będą idealnie komponowały się z dziecięcymi zabawkami, to jednak taki wybór często okazuje się pomyłką. Nie bez kozery porady ekspertów z dziedziny urządzania wnętrz mówią o jasnych i stonowanych barwach. Dlaczego? Otóż po pierwsze biel, pastele i przygaszone jasne barwy zawsze rozjaśniają wnętrze i odbijając światło optycznie je powiększają. Dzięki odpowiednim kolorom, nawet z najmniejszego i najciemniejszego pokoiku, jesteśmy w stanie wyczarować cudną, dziecięcą oazę. Mało tego, każde dziecko, bez względu na wiek, będzie się lepiej czuło we wnętrzu jasnym i sprawiającym wrażenie przestronnego. Pamiętajmy również, że do jasnych ścian łatwiej dopasować dodatki, meble, poszewki dekoracyjne naklejki i inne elementy ozdobne. Prócz tych wszystkich zalet urządzania pokoju dziecka w jasnych kolorach, jest jeszcze jedna najważniejsza o czym poniżej.

Kojące działanie jasnych barw

Jasne wnętrza świetnie wpływają na nasze samopoczucie. Dziecko w takim pokoju po prostu dużo lepiej się czuje, potrafi się szybciej uspokoić i łatwiej skupić. Niemowlak czy przedszkolak nie powinien mieć pokoju pomalowanego jaskrawymi barwami, więc intensywnie różowa, czerwona czy niebieska ściana nie będzie najszczęśliwszym pomysłem. Dlaczego? Zdecydowanie łatwiej zasnąć w harmonijnym wnętrzu, które nie odwraca uwagi i pozwala się wyciszyć. Świetnym przykładem aranżacji sprzyjających rozwojowi malucha są wnętrza skandynawskie, gdzie dominuje biel, jasne naturalne i neutralne kolory.

Mimo tego, że nie wszyscy są fanami jasnych i stonowanych wnętrz, to jednak przy urządzaniu pokoju dziecka, szczególnie gdy jest to również jego sypialnia, warto wziąć pod uwagę oddziaływanie kolorów na nasze samopoczucie. Pamiętajmy, że kolory mają moc (!) i można ją dobrze wykorzystać.

Zostaw komentarz