was successfully added to your cart.
Akademia Snu

Leśne historie

Autor: 5 marca 2018 Brak komentarzy

Do czytania dzieciom nie trzeba już nikogo przekonywać, a popularność różnego rodzaju akcji społecznych sprawia, że zarówno w domach, jak i w szkołach czy przedszkolach kładzie się szczególny nacisk na promowanie literatury. Ta, szczególnie atrakcyjna dla młodego czytelnika, jest doskonałą alternatywą dla nowoczesnych smartfonów czy tabletów. Czytanie dzieciom to nie tylko wychowywanie przyszłych dorosłych, którzy po książki będę sięgać, ale przede wszystkim doskonałe narzędzie do pobudzenia wyobraźni, kreowania postaw oraz bogacenia języka.

Z drugiej strony wszyscy autorzy książek dla najmłodszych podkreślają, że są to najbardziej wymagający czytelnicy, którzy oczekują od historii i śmiechu, i wzruszenia, i pewnej nauki. A ta, oprócz tego że sięga po różnych bohaterów, przede wszystkim kształtuje postawy i doskonale odzwierciedla problemy, z jakimi musi w życiu zmagać się się młody człowiek.

Bajkowi bohaterowie

Jednym z najbardziej popularnych miejsc, w których pisarze osadzają akcję książek dla dzieci, jest las. Ta nieco tajemnicza przestrzeń wraz z bohaterami symbolizującymi określone cechy jest doskonałym tłem dla wydarzeń niemalże analogicznych do tych, które dzieją się w świecie maluchów. Od wieków twórcy woleli więc elementy dydaktyczne przedstawiać na podstawie zachowań zwierząt niż na przykład piętnować te ludzkie. Takie alegorie pozwalały stworzyć historię o dwóch płaszczyznach – tej dosłownej oraz bardzo metaforycznej, która nawet dla najmłodszych była bardzo czytelna. Poza tym leśna sceneria zachwyca kolorami, smakami i zapachem. Kusi pięknem polanek oraz rozbudza ciekawość w ciemnych zakamarkach. Tętni życiem, które nie zasypia i rozkwita bogactwem różnych roślin. Dlatego właśnie od zawsze jest popularnym motywem książek dla dzieci.

Leśna literatura dla dzieci

Książka Botanicum

Grafika pochodzi ze strony Empik

Przeglądając różnego rodzaju propozycje wydawnicze, zauważamy, że literatura dla dzieci rozkwita, a wykorzystanie lasu i jego bohaterów jako tła różnych historii idealnie wpisuje się również w trendy związane z ekologią. „Leśna Szkoła dla Każdego” Petera Houghtona i Jane Worrall do doskonały przewodnik po zabawach w lecie czy też w parku. Autorzy przekonują, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest bardziej interesujące niż siedzenie z oczami w tablecie. I tak dzieci uczą się wypatrywania i śledzenia zwierząt, sztuki przetrwania w dzikim środowisku oraz tworzenia biżuterii i przedmiotów z leśnych cudów.

„Botanicum” Kathy Willis to pięknie ilustrowany album przedstawiający rośliny zarówno te znane dzieciom, jak i bardzo dla nich egzotyczne. To wielka księga lasu od samego początku jego powstania – historia pasjonująca, kolorowa i niezwykle wciągająca dla młodych odkrywców.

„Rok w lesie” Emilii Dziubak to dwanaście rozkładówek, które przedstawiają życie leśnych bohaterów oraz ich zabawy, sposób życia czy też ulubione potrawy. To niezwykle atrakcyjna literacko i graficznie historia, która wciągnie dużych i małych, bo do niej po prostu się ustawicznie wraca.

Nocne (choć nie tylko) życie leśnego świata pokazują Marie Štumpfová, Jiří Dvořák w propozycji „Jak zwierzęta śpią?”. To momentami zabawna historia, pełna ciekawostek i pięknych ilustracji. Z jednej strony całkiem prozaiczne zajęcie może wyglądać bardzo ciekawie. A kiedy my odpoczywamy, świat dookoła podlega stałym przemianom, życie się toczy i wcale nie jest cicho w lesie. „Co się dzieje, kiedy śpisz?” Macieja Łazowskiego to doskonale napisana historia z pięknymi ilustracjami, która wciągnie wszystkich małych i większych miłośników leśnych przygód. Bohaterowie i ich przygody to kanwa obrazkowej książki „Noc na ulicy Czereśniowej” Susanne Berner Rotraut. Choć nie pada tu ani jedno słowo, to autorka stawia bardzo dużo miejsca wyobraźni, a szczegółowe ilustracje stają się idealnym pretekstem do budzenia kreatywności i tworzenia własnych historii. Te rodem z filmów akcji w leśnym wydaniu znajdziemy w książce „Nieumarły las” Tomasza Samojlika i Adama Wajraka. Tu świat dzięciołów i ich przygody doskonale odzwierciedlają życie dzieci i ich relacje. Dlatego właśnie wciąga i małych, i większych czytelników.